Tedaviler

Periodontoloji

Periodontoloji, dişleri çevreleyen dokular diğer adıyla diş etlerinde ve diş köklerini saran kemiklerde meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisi ile birebir ilgilenen ana bilim dalı olarak tanımlanmaktadır. Bu alanda doktora eğitimi tamamlamış ve uzmanlığını almış kişilere ise periodontist adı verilir.

Diğer yandan periodontoloji, diş eti hastalıkları ve bunların tedavisi olarak karşımıza çıkar. Diş etinde meydana gelen tüm hastalıkların tedavisi ile periodontoloji ana bilim dalı ilgilenir. Sağlıklı bir diş etine sahip olmak adına önemli başarıla imza atılan bu alanda, diş etlerinde oluşan tüm hastalıklar etkin bir tedavi süreci ile ortadan kaldırılır. Tedavi sonucunda ise her birey ağız ve diş eti sağlığına kavuşarak normal yaşantısına geri döner.

Her insanda dişleri çevreleyen dokular sert ve yumuşak yapıların bir araya gelmesi ile oluşur. Ayrıca bu dokular, diş ve ağız sağlığı için oldukça önemli bir konumda yer alır. Hal böyle olunca ağız ve diş sağlığı, insanların genel vücut sağlığı ile doğrudan ilişki bir hale gelir.

Dişlerde oluşan sorunların ya da diş etlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen iltihaplanmaların ilerleme kaydederek diş kaybına ya da genel sağlıkla ilgili olumsuz sonuçlara neden olmaması için ilk olarak yapılması gereken erken teşhis ve bunun ardından tedavidir.

Tedavi sürecinde gerekli değerlendirmelerin yapılması ve bunun ardından sağlıklı yapının oluşturulması ve devamlılığının sağlanması önemli bir konumda yer alır. Bunu sağlayacak olan ise diş etki hastalıkları uzmanı ya da diğer bir anlamda periodontolojinin hem amacı hem de görevi olarak karşımıza çıkar.

Periodontoloji alanında sadece hastalıkların teşhisi yapılmaz, teşhisin yanında tedavi aşaması ve oluşturulan sağlıklı yapının devamlılığının da sağlanması gerekir.

Periodontal Hastalıklar Nelerdir?

Diş etlerinin yumuşak dokularında oluşan iltihaplanma gingivitis olarak adlandırılır. Ancak oluşan iltihap daha fazla ilerleyerek alt kısımda yer alan kemik dokuya yayılma sürecine girmiş ise ortaya çıkan bu durum kemik yıkımına neden olur. Böyle bir durumda ise hastalığın adı periodontitis olarak karşımıza çıkar. Bahsetmiş olduğumuz her iki hastalık periodontal hastalıklar olarak adlandırılır.

Genel olarak bakıldığında periodontal hastalıklar çoğu zaman durdurularak kontrol altına alınabilir. Ancak hastalığın durdurulması için sadece diş hekiminin gayreti yeterli gelmez. Hastanın da bu süreçte diş hekimine yardımcı olması ve ağız, diş ve diş eti bakımına özen göstermesi gerekir. Periodontal hastalıklarda önemli olan ağız içi bakterileri yok etmektir. Çünkü hastalıkların ortaya çıkmasındaki başlıca neden bakterilerdir.

Yeterli bir ağız bakımı olmayan kişilerin ağız içindeki bakteri oranı oldukça yüksektir. Kısa sürede sayıları giderek artar ve yıkım gerçekleştirirler. Bakterilerin meydana getirdiği mikroorganizmalar, bakteriyel plak olarak adlandırılır ve diş eti ve dişlerin birleştiği noktanın hemen üst kısmında oluşum gösterirler. Yiyecek artıklarından beklendikleri gibi yine bu artıklar ile çoğalırlar ve bunun yanında asit üretirler.

Periodontoloji Tedavisi Nasıl Olur?

Periodontoloji tedavisinde çeşitli aşamalar ön plana çıkar. Genel olarak baktığımızda periodontoloji tedavisinde uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen tedavi aşamaları aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

  • Hastalığın teşhisi
  • Hastalık ve ağız bakımı ile ilgili bilgi paylaşımı
  • Profesyonel temizlik
  • Antibiyotik tedavisi
  • Cerrahi tedavi ve uygulamalar
  • Tamamlayıcı ve destekleyici tedavi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir